top of page

Üzümlü Kültür Merkezi ve Düğün Salonu

Düğün, mevlut ve kutlamalarda Üzümlü halkının düzenli olarak kullandığı Düğün Salonu projesi, bütünlüklü bir kültür merkezi olarak ele alındı. Kutlamaların dışında tamamen atıl kalan, büyüklüğü nedeniyle her zaman kullanılamayan, ısıtması soğutması sorunlu bir tek yapı yerine, yaşayan, günün her saati kullanılabilecek bir avlu ve bu avluya eklemlenen çeşitli işlevlerden oluşan bir kompleks kurgulandı. Girişinden itibaren insan ölçeğine yakın, davetkâr, kullanım mevsimi ve saati geniş bu kültür merkezinin aynı zamanda Üzümlü’nün mimari mirasına saygı gösteren, ondan beslenen bir karakteri olması gerektiği benimsendi.

  • SALON: Kuzeyde, kapalı salon. Merkezin en büyük yapısı. Büyüklüğü ile kuzey rüzgârlarını engelliyor. Kuzeydeki servis girişinden her türlü servisini alıyor. Yemek hazırlama, bulaşık ve deposu ve minik bir kulisi var. Her türlü hizmet hazırlığı sorunsuz olarak yapılabiliyor. İstenirse konser ve gösteriler için kullanılabiliyor. 360m2 kapalı alanı var. Yemekli masa düzeni ile 264 kişi aynı anda yemek yiyebiliyor. 3 adet büyük kapı ile avludan erişiliyor.

Rahat ve makul ölçekte iç mekân

Kolay geçiş ile avluya genişleyebilme

Planlanmış servis alanları

Kulis / düğün hazırlık odası

Konser, film gösterimi ve seminerlere uygun

 

 

  • AVLU: Kültür merkezinin kalbi. Tüm işlevleri destekleyen, gerektiğinde salondaki etkinliğin genişlediği, sergiler ya da toplantılar için de kullanılabilecek, doğanın alabildiğine girdiği yaşayan bir avlu. Yerel ağaç ve aromatik bitkiler kadar suyun da iyi tasarlanmış bir şekilde içinde olduğu, kendisini çevreleyen mekânlara eşsiz bir bakış açısı sunan, çevresindeki binalar tarafından da koruna bir iç bahçe. 253m2. Rahatlıkla 60 kişilik yemekli oturum, 72 kişilik kafe oturumu düzenlenebilir. Bir köşesi çocuklar için oyun alanı yapılabilir. Kışın kuzey rüzgârlarından, yazın güney sıcağından korunaklı olduğu için kullanım mevsimi uzun.

Kuzey doğuda Geyran Dağı’na, güneyde Geyrat tepesine ufku açık..

 

 

  • SATIŞ BİNASI: Güneyde ve ana girişte ve ana yola cephe olan konumda Üzümlü ürünlerinin ve yöre hakkında bilginin bulunabileceği 50m2 taban alanlı, iki katlı bir satış yapısı. Zemin kat olabildiğinde açık ve davetkâr. Yoldan geçenlerin rahatlıkla girip çıkabileceği konumda. Sokak ile avlu arasında bir geçiş aşaması..

 

  • ATÖLYELER: Halen mevcut belediye binası altında devam eden dikiş atölyesinin taşınabileceği ve yanına bir başka atölyenin daha eklenebileceği öngörüldü. Ana girişin biraz arkasında. Mahalle tarafından ikinci bir girişi var. Tek katlı yapısı ile kış aylarının kıymetli sabah güneşini ve her daim etkili Geyran Dağını avluya almaya engel değil. 40m2’den iki atölye ile küçük bir çay kahve mutfakçığı içeriyor. Batıda avluya bakarken doğusunda kendine özgü bahçesi var.  Güneyinde de merkezin iç bahçesi bulunuyor.

 

 

  • İDARİ BİNA: Mevcut belediye binamızdan taşınacak olan Fethiye Belediyesi Üzümlü ofislerini içeren, küçük, erişimi kolay, halkımıza yerinde hizmet verme anlaşıyımıza uygun bir bina. 83m2 taban alanlı ve iki katlı. Otoparka yakın. İki katlı yapısı ile avluyu yaz öğleden sonra güneşinden koruyor

 

  • İÇ BAHÇE: Güneydoğu yol cephesinde yer alan bu bahçe, Üzümlü’nün yaygın bitki çeşitlerinin kullanıldığı bir örnek bahçe olarak kurgulandı. Bahçe uygulamaları, budama, fide yetiştirme gibi konularda verilen eğitimler için de kullanılabileceği düşünüldü.

Project no.3

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are.

 

At Wix we’re passionate about making templates that allow you to build fabulous websites and it’s all thanks to the support and feedback from users like you! Keep up to date with New Releases and what’s Coming Soon in Wixellaneous in Support. Feel free to tell us what you think 

bottom of page